• Blisko dolnej stacji kolei gondolowej
  • Przy głównej ulicy
  • Butikowy kompleks apartamentow
  • Blisko wyciągów narciarskich
  • Najlepsze trasy narciarskie

Szczyrk i okolice

ATRAKCJE OKOLICY:

W sąsiedztwie Apartamentów XYZ znajdują się:

Najlepszy ośrodek narciarski w Polsce - przy obiekcie, lasy, szlaki górskie, i rowerowe – przy obiekcie, Sanktuarium Matki Bożej na Górce - 4,9 km, Urząd Miejski w Szczyrku - 3,3 km, skocznia narciarska, amfiteatr - 4,4 km, kryty basen w ośrodku COS - 4,7 km, sklep Biedronka - 3,3 m, szkoła paralotniarska na zboczu Skrzycznego - 2,2 km, stacja narciarska Beskid - 5,0 km, stacji narciarska oraz szkoła szybowcowa i paralotniarska na górze Żar -31 km, Jezioro Żywieckie - 16 km, Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince - 15 km, browar w Żywcu, park i zamek Habsburgów – 24 km.

Dla miłośników rowerów:

W roku 2019 w Szczyrku zostały otworzone trasy rowerowe Szczyrk Enduro Trails by TREK, jest to jeden z najlepszych w kraju kompleks jednokierunkowych ścieżek rowerowych enduro typu singletrack.

Idealne miejsce do wycieczek na rowerach elektrycznych.

W zależności od stopnia trudności na trasach zostały wprowadzone różne kolory.
- kolor niebeski jest to trasa stworzona dla początkujących jak i średnio-zaawansowanych rowerzystów. Taką trasę znajdziemy na Zbójnickiej kopie przy górnej stacji kolei kanapowej pomiędzy dużym a Małym Skrzycznem. Zakończenie trasy jest na Hali Skrzyczeńskiej. Trasa nazwana została HipHopA (AIR), jej długość to 2300 metrów, średnie nachylenie 8,4%, spadek 194 metry.
kolejna trasa oznaczona kolorem niebieskim to HipHopA (Flow)- zaczyna się trochę ponad zbiornikiem na Hali Skrzyczeńskiej a kończy na parkingu przy dolnej stacji. Długość to 5600 metrów, średnie nachylenie 7,5%, spadek 420 m
- kolor czerwony jest to trasa z myślą o osobach bardziej zaawansowanych jeśli chodzi o wyczyny rowerowe. Zaczyna się ponad zbiornikiem na Hali Skrzyczeńskiej, a zakończenie jest na parkingu w Solisku. Trasa nazwana Otik długość to 2850 metrów, średnie nachylenie 12,6%, spadek 360 m

 

 

Atrakcje okolicy, aktualne imprezy

Zapraszamy na stronę: www.szczyrk.pl oraz www.beskidzka5.pl ak również www.szczyrkowski.pl/

O SZCZYRKU:

Szczyrk otoczony jest wieńcem pięknie zalesionych gór, gdzie są doskonałe warunki do całorocznego wypoczynku i rekreacji. Narciarstwo, snowboarding, kolarstwo górskie, lotniarstwo, turystyka piesza – to najważniejsze atuty Szczyrku. Zimą przygotowanych jest blisko 60 km tras narciarskich dla każdego, rynna snowboardowa, naturalny tor saneczkowy, skocznie narciarskie. Latem raj w Szczyrku mają amatorzy rowerów górskich, paralotniarze a przede wszystkim miłośnicy turystyki pieszej, dla których PTTK zorganizowało ponad 70 km górskich szlaków i dwa szlaki spacerowe. Liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i rowerowego są non stop do dyspozycji turystów. Co roku w Szczyrku odbywają się dziesiątki imprez sportowych i rekreacyjnych. Na szczególną uwagę zasługują: Polonijne Igrzyska Zimowe, Mistrzostwa Samorządowców i Parlamentarzystów w zjazdach alpejskich i rowerach górskich, mistrzostwa carvingowe i snoboardowe, Memoriał Byłych Olimpijczyków w Skokach Narciarskich, MTB Beskidy Żywiec i wiele innych. Organizatorem większości imprez sportowych jest Stowarzyszenie Sportowe LZS „Sokół". W Szczyrku ma swoją siedzibę Centralny Ośrodek Sportu. Poza jedną z najdłuższych kolejek linowych w Polsce (3 km), COS dysponuje krytym basenem (25 x 12,50 m) i halą widowiskowo-sportową z nowoczesnym zapleczem rekreacyjnym, odnową biologiczną i wszelkimi udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Zimą COS przygotowuje, naśnieża i oświetla liczne trasy narciarskie, w tym trasy z licencją FIS. Górna część kolejki to oddana na sezon 2013/2014 cztero osobowa kanapa.

W Szczyrku działa również jeden z największych w Polsce ośrodek sportów zimowych - Szczyrkowski Ośrodek Narciarski, oraz nowa sześcioosobowa kanapa na stoku góry Beskid.

Szczyrk jest współgospodarzem jednej z największych imprez folklorystycznych Europy – Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Co roku bierze w niej udział ponad 100 zespołów z Polski, Europy i świata. Przez 9 dni (zawsze na przełomie lipca i sierpnia) Szczyrk gości u siebie świat w pigułce i podziwia to, co jest najbardziej autentyczne i najpiękniejsze w swoim majestacie - piękno kultury i folkloru ludzi gór.

Każdy znajdzie w Szczyrku coś na swoją kieszeń i gust. Termy i „Grota" hotelu „Klimczok", Club „Jama", wystrój i kuchnia „Starej Karczmy", wysublimowany nastrój restauracji „Senator", sale konferencyjne Centrum Kongresów i Rekreacji „Orle Gniazdo", zapach pieczonego pstrąga w zajeździe „Biały Krzyż", młodzieżowa atmosfera kawiarni „Guciu", europejski styl „Silveretty", alpejskie dostojeństwo „Mety" i frywolność klubu „Gadu Gadu", to tylko kilka przykładów na spędzenie wieczoru po dniu pełnym sportowych i turystycznych atrakcji. Amatorów i koneserów sztuki zapewne skusi Beskidzka Galeria Sztuki. Z kolei miłośnicy śladów historii na pewno nie ominą takich miejsc jak 200-letni kościół drewniany św. Jakuba, Sanktuarium Maryjne „Na Górce" wraz z cudownym źródełkiem i kaplice z XIX wieku. Największą przyjemność sprawi im jednak poszukiwanie starych chat lub ich śladów na stokach okolicznych gór oraz pomników przyrody, takich jak: Malinowskie Skały, Grota Klimczoka, jaskinia „lodowa" czy ruiny „Diabelskiego Młyna". Odległości ze Szczyrku: do Wiednia – tylko 320 km, do Pragi – tylko 250 km, do Budapesztu – jedynie 300 km.

Okolice Szczyrku to Beskidy - północna część Karpat ciągnąca się do rzeki Beczwy w Czechach, poprzez tereny Polski, po rzekę Czeremosz na Ukrainie. Długość Beskidów – 600 km, szerokość – 50km. Charakterystyczną cechą Beskidu Śląskiego jest ukształtowanie jego grzbietów w postaci długich wałów górskich. Pomiędzy nimi leżą głęboko wcięte doliny: Wisły, Brynicy, Żylicy. W nich znajdują sie największe miejscowości wypoczynkowo-uzdrowiskowe, jak: Szczyrk, Wisła, Ustroń. Poza tymi dolinami na południe od Baraniej Góry leżą Istebna i Koniaków. Głównymi ośrodkami narciarskimi tych okolic są Szczyrk, Wisła i Ustroń, a z mniejszych Istebna i Koniaków. W wymienionych miejscowościach narciarze mają do wyboru trasy o zróżnicowanym stopniu trudności. Szczyrk jest prawdziwym rajem dla narciarzy. Otoczony ze wszystkich stron górami ma dobre nasłonecznienie i doskonałe warunki śniegowe, pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj na ogół od grudnia do początku kwietnia i wynosi przeciętnie 30cm w mieście i 50 cm w górach.

Mało jest w kraju regionów, gdzie na tak niewielkiej przestrzeni znajdowałoby się takie bogactwo elementów przydatnych do rozwijania turystyki, sportu i rekreacji jak w Szczyrku. Walory miejscowości przyciągają w sezonie zimowym i letnim dziesiątki tysięcy turystów. Dogodna sieć szlaków turystycznych, nartostrad, tras narciarskich, a także dobre połączenia komunikacyjne z ośrodkami przemysłowymi południowej i centralnej Polski powodują, że mieszkańcy tych miast znajdują tu miejsce do wypoczynku.

Cały obszar Szczyrku, położony już poza strefą zanieczyszczeń powietrza napływających z Bielska – Białej i Żywca, zaliczony został do rejonów o atrakcyjności turystycznej I klasy. Swoistymi walorami, podnoszącymi atrakcyjność Szczyrku, są: dobrze wykształcona infrastruktura turystyczna oraz sprawnie zorganizowana baza sportowo-rekreacyjna, szczególnie w sezonie zimowym. Jest ona stale rozwijana, zwiększając z roku na rok liczbę korzystających z niej turystów i sportowców.

 

Formularz kontaktowy

...

Lokalizacja inwestycji